Senator Jelenia Góra


Obchody Święta Żołnierzy Wykletych w Popielówku

sobota 02 marca 2019r.

W Popielówku 1. marca odbywały się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które objąłem Patronatem Honorowym Senatora RP.

To właśnie w tej małej miejscowości pod Lubomierzem w 1947 roku powstała antykomunistyczna organizacja Żandarmeria Sił Podziemnych. Dwójka żołnierzy niezłomnych z Popielówka zapłaciła za swoją działalność najwyższą cenę - zostali skazani na karę śmierci a wyrok wykonano. Założyciela ŻSP Tadeusza Pietrykę ps. „Sokół” skazano na 15 lat więzienia, a jego grób, na którym senator składał dziś kwiaty, znajduje się przy miejscowym kościele.

W zacnym gronie (m. in. senatora Rafała Ślusarza i radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzeja Kredkowskiego) odsłoniliśmy także tablicę nawiązującą do wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Warto dodać, że we wrześniu 2018 roku podczas prac porządkowych w Kościele pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej na drugiej orzeł w koronie i hasło Bóg Honor Ojczyzna.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia "Klasztor Lubomierz" Popielówek zyskał miano "Wioski Żołnierzy Niezłomnych" - na drogach wjazdowych do miejscowości ustawiono odpowiednie tablice oznaczające to wyjątkowe miejsce.

Wieczorem w Kościele pw. św. Maternusa w Lubomierzu odbywał się także koncert "Wierni. Niezłomni. Niepokonani" w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz występ laureatów Przeglądu Pieśni Patriotycznej na których senator Mróz również był obecny.

 Linki

 

 

 

PiS
Biuro senatorskie Jelenia Góra
Senator Krzysztof Mróz © 2016 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Jelenia Góra
Projekt i wykonanie
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Cookies